В писането има някои основни правила, които много помагат за превръщането на разказа в пленяваща история. Днес ще си поговорим за едно от тях, което се отличава с голяма популярност, но малко хора са наясно как да го използват, а именно Правилото на трите. Какво представлява, как да го разпознаете и как да го използвате в творческото писане?
Правилото на трите е принцип на писане, който се основава на идеята, че хората обработват информация чрез разпознаване на повтарящи се модели. Това ги увлича при четене на даден текст. Три е най-малкото число, което превръща изброяването в модел и то може да ви помогне да създадете запомнящи се истории.
Възможно е да използвате това правило, без дори да съзнавате. Комедиантите, например, го включват, създавайки забавни истории в три части, които се състоят от подготовка, очакване и поанта. Сценаристите също си служат с този модел при изграждане на едно действие.
Разбира се, правилото на трите има някои подтипове, които могат да ви помогнат при измислянето на истински запомняща се история.
Разделянето на едно действие или история на три части води до смисловото им подсилване, което винаги има ефект върху читателя. Не пропускайте възможност да използвате Правилото на трите, за да подобрите стила си на писане, защото то носи незабавен ефект. Започнете с подготовка на читателя. След това изградете очакване в него и накрая завършете с поанта или сюжетен обрат. Най-лесният начин да направите това, е като накарате трима герои да преживеят една и съща ситуация по различни начини, а читателят да преживее всичко заедно с тях.
В този случай се използват три думи, носещи една идея (триколона). Например - "слънце, море и пясък" и "вино, жени и песен". За да въведете този метод в изказа си на ниво изречение, опитайте да използвате група от три думи, които са паралелни по дължина и/или форма.
Например: "Ние не можем да оскверним, не можем да осветим, не можем да посветим тази земя" от обръщението на Ейбрахам Линкълн в Гетисбърг. Томас Джеферсън използва триколон, когато пише Декларацията за независимост на Съединените щати, в която казва, че "Животът, свободата и стремежът към щастие" са неотменимите права на всички хора, които правителствата трябва да защитават.
Хендиатрисът е също начин да използвате правилото на трите. При него става дума за серия от три паралелни думи или фрази, със сходна структура, брой срички, които подсилват взаимно ефекта си. Това е една от най-мощните методики в писането.
Такъв пример е “veni, vedi, vici” - дойдох, видях, победих, както и "приятели, романтици, сънародници" - и двете от "Юлий Цезар" на Уилям Шекспир. Вие можете да го вкарате в историите си, като използвате три думи, които работят заедно, за да предадат едно понятие. Хендиатрисът е особено популярен при създаването на рекламни слогани и писане на речи.
Тези три начина за използване на Правилото на трите при писане могат да преобразят изцяло историята ви. Ако обаче имате нужда от професионален поглед и насоки, разчитайте на ментор по творческо писане.
Ретроспекцията е добър начин да подчертаем промяната, развитието на определени герои или идеи, но и да въздействаме емоционално върху читателите. А как се изгражда контраст между минало и настояще и как ретроспективните моменти допринасят за уникалността на текста? Подготвихме няколко съвета, които ще ви помогнат да усвоите това изкуство.
прочети ощеКакво стои зад създаването на Академията, от къде идва вдъхновението на семейство Михайлови и какво си пожелаваме по повод 4 години Академия "Знание" - отговорите на тези въпроси ще откриете в това откровено интервю
прочети ощеИзборът на жанр е ключов момент за всеки писател. Искаш да напишеш роман, но каква е историята ти? Романтична, криминална или фантастична? Разбери в новата ни статия!
прочети още