5 техники да изберете подходящо име на измислен герой

27 декември 2023
5 техники да изберете подходящо име на измислен герой

Образът на идеалния измислен герой вече е в главата ви. Той е пленяващ, интересен и много комплексен. Това е вашият герой-мечта. Как обаче да го кръстите? Как да изберете име, което да му пасва максимално и да предава правилното послание? Събрахме за вас пет техники, които да ви помогнат при избора на име на измисления ви герой. Ето ги и тях:



1.Съобразете епохата

 

Ако историята ви се развива през 18-и век, то определено Мария-Никол или Алисия не са най-подходящите имена. Първото нещо, за което следва да помислите, когато пишете история, е епохата, в която се развива действието. Направете своето проучване и потърсете имена от времето, за което пишете. Така читателят ще се потопи напълно в историята и няма да му се струва, че има нещо нередно. За целта посетете градската библиотека и четете литература от това време, ако нямате познания от първо лице.



2. Проучете произхода на името 

 

Ако историята ви се развива в България, а героят ви има склонност да се дели от тълпата и да прави всичко сам, то Борис е добър вариант за име, защото едно от значенията му е “вълк”. Разбира се, това е само пример и имате пълната свобода да избирате име, което ви харесва и без да има подходящо значние. Просто това ще придаде дълбочина на персонажа. Някои читатели ще знаят какво значи името на героя ви, а тези, които не го знаят, може да го усетят. 



3. Помислете за инициалите

 

Много добър начин за доизграждане на един пълнокръвен герой е комбинацията от двете му имена. Използването на силата на инициалите прави персонажа по-внушителен. Такъв е случаят с Билбо Бегинс - ББ. Винаги две еднакви букви носят по-голяма символика отколкото произволни две имена. Представете си, че героят ви е банкер и често се подписва. Той е шеф на банка и целият град изтръпва при вида на инициалите му. Важно е, нали?



4. Съобразете името с тези на останалите герои

 

Хубаво е да има баланс между различните персонажи. Не звучи добре единият герой да се казва Родриго, а другият Иван, нали? Да, този пример определено е краен, но онагледява добре какво имаме предвид. Освен епохата, е важно да се вземе предвид и социокултурната обстановка. Определено ще усетите какво имаме предвид, когато измислите имената на всичките герои и изграждате диалог между тях.



5. Колкото по-просто, толкова по-правдоподобно

 

Може би сте забелязали, че в повечето криминални романи убиецът рядко има второ или трето име. Понякога има прякор и това е факт и в реалния живот. Защо обаче трябва да избягвате сложните имена? Защото колкото по-сложно име давате на измисления си герой, толкова по-вероятно е да има реален човек с него. И четейки историята ви, той може да се разстрои и ефектът от цялата ситуация да не е много положителен. Затова можете да дадете обикновено име на героя си и да измислите някой прякор, който да си бъде само негов.

 

Измислянето на име на герой не е толкова лесна задача понякога. То трябва да му пасва и да го описва с една дума. Сигурни сме обаче, че ако вземете предвид тези пет техники, бързо в съзнанието ви ще изникне най-подходящото име за вашия герой, което ще допълни историята ви. Ако искате да научите повече за писането на истории от едни от най-добрите писатели и преподаватели, разгледайте нашите семинари по творческо писане.

Независимо дали става въпрос за роман, кратък разказ или сценарий, използването на нестандартна структура може да направи историята не само по-вълнуваща, но и по-запомняща се. Но какво прави една структура уникална и как можете да я използвате, за да направите вашата история незабравима?

прочети още

Хуморът е истинско изкуство. Да разсмееш читателите си, докато им поднасяш дълбоки истини за живота, изисква остроумие, наблюдателност и писателска находчивост. Ако искате да овладеете това майсторство, нека разгледаме пет ключови стъпки към създаването на хумористична проза

прочети още

Новогодишните обещания не са просто забавен начин да посрещнем 2025 година и за пореден път да дадем дума, че ще пишем повече, ще се храним здравословно или ще сменим работата си. Целеполагането е основата на всеки значим проект, на всяка голяма промяна. Ето няколко съвета как да целеполагаме като писатели:

прочети още