Седем съвета за писане на поезия

13 февруари 2024
Седем съвета за писане на поезия

Поезията е нежна и ни радва с красотата и изискаността си от векове. Писането ѝ обаче може да се превърне в предизвикателство за начинаещите поети. Може би не сте написали нито едно стихотворение от гимназията и не знаете от къде да започнете? Не се притеснявайте. Няма официално одобрени правила за писане на поезия, но в следващите редове ще дадем някои насоки за тези, които искат да издигнат писането си на следващото ниво. 

 

1. Четете много поезия

 

Ако искате да пишете поезия, то, разбира се, е хубаво да започнете с много четене. Вземете книга на любим поет и се потопете в магията ѝ или се впуснете в задълбочен анализ. Разгледайте основните символи, замислете се върху образите и идеята зад стиха, усетете емоцията. Вникнете с всички сетива, за да се настроите подходящо.

 

2. Запознайте се с формите на поезията

 

Всяка различна форма на поезията има свои изисквания - рима, брой редове и тема, които ги правят уникални спрямо другите стихотворения. Формата е физическата структура. Как да изберете коя е най-подходяща за вас? Ето някои от основните видове стихотворни форми:

 

  • Сонет - кратко, римувано стихотворение от 14 реда.
  • Хайку - стихотворение от 3 реда, което следва правилото 5-7-5.
  • Акростих - Стихотворение, в което първата буква на всеки ред изписва дума, която съответства на темата на стихотворението. 
  • Епопея - Поема, в която се възпяват приключенията или постиженията на герои.
  • Свободен стих - Стихотворение, което не следва правила.

 

3. Започнете с малко

 

Хайку или просто римувано стихотворение може да се окаже добро начало, вместо да се впускате в писането на дълги епоси. Не бъркайте количеството с качеството - едно безупречно стихотворение в свободен стих от седем реда е в пъти по-впечатляващо от небрежно и размито дълго таков. Красотата на поезията е да кажете много с малко думи.

 

4. Не се вманиачавайте по първия ред

 

Ако подходящите думи за начало не  ви идват наум, не се отказвайте. Продължавайте да пишете и се върнете към първия ред, когато сте готови. Началният ред е само един от компонентите на цялостното художествено произведение. Не му придавайте по-голямо значение, отколкото е необходимо.

 

5. Опитайте се да разкажете история

 

Много от идеите, които можете да опишете в роман, разказ или есе, могат да се проявят и в стихотворение. "Гарванът" на Едгар Алън По изразява точно толкова страх и заплаха, колкото и филм на ужасите. Разбира се, комуникацията е в основата на изкуството на писане на поезия, така че ако искате да разказвате кратки истории в стиховете си, приемете този подход.

 

6. Рисувайте с думи

 

Когато поетът рисува с думи, той изборазява конкретни картини в съзнанието на читателя. Както при изобразителното изкуство ,така и при творческото писане, рисуването на картини е свързано с изграждането на образи на хора, предмети и сцени. Помислете как да направите това чрез словото.

 

7. Свържете се с други поети

 

Общуването с хора със сходни интереси определено ще ви е от полза при писането на поезия. Можете да срещнете други поети на поетични четения, както това, което проведохме с куристите на Камелия Кондова преди няколко седмици. Може да намерите съмишленици и на курсовето по писане на поезия. Добрата поезия има много форми, а вдъхновение дебне отвсякъде.


Следвайте тези седем съвета, за да започнете да пишете поезия. Творчеството е процес, който подлежи на усъвършенстване, затова не се отказвайте. Работете и подобрявайте творбите си. Ако имате нужда от професионална подкрепа, включете се в някой от актуалните семинари по творческо писане на Академия “Знание”. Очакваме ви!

Вдъхновението е най-търсеният ресурс на един писател. Много от великите литературни творби са вдъхновени от неща, които на пръв поглед изглеждат твърде обикновени или пък странни. Представяме ви три от тях в новата ни статия

прочети още

Ако си начинаещ поет и се чудиш откъде да започнеш, предлагаме ти няколко съвета, които ще ти помогнат да поставиш началото. И не, не е нужно да си литературен гений, за да започнеш да пишеш стихове – трябва ти само вдъхновение в правилната посока, опит и търпение

прочети още

Ретроспекцията е добър начин да подчертаем промяната, развитието на определени герои или идеи, но и да въздействаме емоционално върху читателите.  А как се изгражда контраст между минало и настояще и как ретроспективните моменти допринасят за уникалността на текста? Подготвихме няколко съвета, които ще ви помогнат да усвоите това изкуство.

прочети още