Искате да се включите в семинар по творческо писане, но не сте сигурни какво да очаквате? За да извлечете максимума от срещите на живо и онлайн, най-важни са вашата нагласа и отношение. С какви мотиви влизате в конкретния клас по творческо писане, доколко сериозно ще се отнесете към него и колко сте склонни да работите и след края на семинара, това ще предопредели вашия успех в бъдеще.
А сега вижте 5 неща, които е добре да направите, за да извлечете максимума от семинарите по творческо писане:
Много хора се записват в семинари по творческо писане импулсивно. Попадат на клас, който им се струва интересен или искат да се докосват до любим писател, който да бъде техен ментор. Други искат да проучат каква е конкуренцията, да разберат някои тънкости на писателския занаят и да създадат контакти с издатели.
Преди да се запишете за семинар или работилница по творческо писане, си струва да се запитате какво ви е довело до тук. Отговорът ще ви помогне да идентифицирате истинските си нужди и да не бъдете разочаровани.
Някои възможни причини за участие са:
Без значение какви са вашите лични цели в класа по творческо писане, вашият ментор също има собствени цели. Въз основа на своите знания и опит, той ще ви възлага конкретни задачи, които да изпълнявате в срок. Разбира се, понякога те ще са трудни, дори тежки и неприятни, но само така се създава писателска дисциплина. Защото писането не е само моментно вдъхновение, то е повече маратон, отколкото спринт. За да извлечете максимална полза от семинарите по творческо писане, направете всичко възможно да изпълнявате домашните си в срок.
По време на класовете е възможно да получите много нова информация, която трябва да усвоите на време, за да продължите напред. Семинарите изискват да полагате усилия, извън часовете, за да се движите успоредно с програмата, съставена от ментора. Спазването на крайни срокове е изключително важно, за да получите обратна връзка навреме. Затова изпращайте текстовете си в срок, така ще се възползвате максимално от градивната критика и съвети на вашия ментор.
Паметта лесно може да ви изневери, затова си водете бележки по време на семинарите. Те ще ви помогнат по-късно, когато планирате или пишете историята си. Няма да е от полза за никого, ако вашите бележки само събират прах на някой рафт – четете ги отново и отново. Повторното усвояване на материала ще ви помогне да вникнете в информацията и да разберете по-добре бъдещите уроци.
Обръщайте голямо внимание, не само на собствените си текстове, но и на тези на другите курсисти. Менторът не е единственият източник на знания, учете се от колегите си по перо. Искайте обратна връзка от тях и отсявайте добрите им идеи, стилове на писане и отличителни елементи в историите им. Самата атмосферата на работилниците по творческо писане е изключително вдъхновяваща.
Активното участие в дискусии е от решаващо значение за израстването ви като писател. Дори да сте срамежливи, тихи или интровертни, полагайте усилия да излезете извън себе си в полза на писането си. Задавайте въпроси, защото мълчанието е сигурен начин да не извлечете максимума от класа по творческо писане.
Ако искате да усетите магията на живите срещи и класове по творческо писане, включите се в работилницата на Академия „Знание“ и Катерина Хапсали. Темата е „Изграждане и тайни на въздействащия разказ”. Ще научите как се пише ударно начало, как се развива сюжет, който приковава читателското внимание и как да изградите вълнуващ финал.
Вдъхновението е най-търсеният ресурс на един писател. Много от великите литературни творби са вдъхновени от неща, които на пръв поглед изглеждат твърде обикновени или пък странни. Представяме ви три от тях в новата ни статия
прочети ощеАко си начинаещ поет и се чудиш откъде да започнеш, предлагаме ти няколко съвета, които ще ти помогнат да поставиш началото. И не, не е нужно да си литературен гений, за да започнеш да пишеш стихове – трябва ти само вдъхновение в правилната посока, опит и търпение
прочети ощеРетроспекцията е добър начин да подчертаем промяната, развитието на определени герои или идеи, но и да въздействаме емоционално върху читателите. А как се изгражда контраст между минало и настояще и как ретроспективните моменти допринасят за уникалността на текста? Подготвихме няколко съвета, които ще ви помогнат да усвоите това изкуство.
прочети още