Независимо дали обсъждаме Хамлет или Хари Потър, най-добрите истории не са тези за невероятни събития, а за впечатляващи герои. Докато владеенето на сюжета може да ви помогне да развиете вълнуващи обрати, пълнокръвното развитие на персонажа привлича читателите, като им дава силни герои, с които да се идентифицират.
Какво е развитие на персонажа и защо е важно?
За да развиете успешно вашия персонаж, е нужно да му дадете индивидуалност, дълбочина и мотивация, които го задвижват в историята. Не е нужно вашият герой да спасява света, той може да се опитва да спаси семейството си от надвиснала опасност или да се бори за бизнеса, за да го предпази от фалит. Вашата работа е да установите какво е важно за вашия герой. В идеалния случай това е нещо, с което читателят може да се свърже. Помогнете му да си представи какво може да се случи, ако героят загуби своята битка.
8 техники за развитие на персонаж
Когато пишете художествено произведение, се пригответе да прекарате много време в изясняване на подробностите за това кои са героите, отвътре и отвън. Вашата цел е да създадете запомнящи се персонажи. Ето 8 техники как да го направите:
1. Установете мотивацията на героя
Помислете за стремежа на Хари Потър да победи Лорд Волдемор като отплата за убийството на родителите му. Достоверните герои са водени от дълбоко вкоренена мотивация и имат цел, която се опитват да постигнат. Изяснете движещата сила на главния герой в началото, защото тя ще предопредели последващите действия.
2. Изберете глас
Кой ще разкаже историята? Гледната точка от първо лице позволява на героя да разкаже историята, използвайки местоименията „аз“ и „мен“. Гледната точка от трето лице е глас, който е извън действието. Тогава разказвачът определя как информацията за героя да се разкрие в хода на историята.
3. Направете бавно разкриване
Не разкривайте твърде много, когато за първи път представяте героя. Споделяйте информацията малко по малко, докато разказвате историята. Вие, като автор, обаче трябва да сте си изяснили всички детайли около героя предварително.
4. Създайте конфликт
Конфликтът изправя противоположни сили една срещу друга и най-често включва главния герой. Например, ако имате силни характери, изпробвайте тяхната решителност, като ги поставите срещу нещо, което разкрива слабостите им. Конфликтът може да бъде външен, но и вътрешен, когато героят трябва да действа против морала си или да се бори с противоположни убеждения.
5. Дайте предистория
Всички имаме предистория и всеки от вашите измислени герои също се нуждае от такава. Разровете се в живота и миналото на персонажа и изяснете неговата история. Дори да не я разкажете, предисторията ще ви помогне да разберете и обосновете поведението му.
6. Използвайте прототипи
За да създадете правдоподобен герой, използвайте характеристиките на реални хора, които познавате. Това ще ви помогне да създадете многоизмерен персонаж, с разпознаваеми личностни черти и странности, който изглежда напълно автентично.
7. Опишете външността на героя
Какъв е цветът на косата и на очите. Колко е висок? Има ли нещо особено във външния му вид? Какъв е езикът на тялото му? Опишете го, за да помогнете на читателите да си представят по-реалистичен образ на вашия герой.
8. Разработете второстепенни герои
Създавайте различни видове герои, които контрастират един с друг, като Доктор Уотсън и Шерлок Холмс или Драко Малфой и Хари Потър. С тяхна помощ ще осветлите силните страни или недостатъците на главния герой.
Въпросник за развитие на персонаж
Използвайте тези въпроси, за да изградите достоверен образ на вашия герой.
Ако искате да научите повече за изкуството да създаваш вълнуващ и достоверен персонаж, разгледайте актуалните семинари по творческо писане на Академия „Знание“. Ваши ментори ще бъдат едни от най-изтъкналите съвременни български писатели!
Вдъхновението е най-търсеният ресурс на един писател. Много от великите литературни творби са вдъхновени от неща, които на пръв поглед изглеждат твърде обикновени или пък странни. Представяме ви три от тях в новата ни статия
прочети ощеАко си начинаещ поет и се чудиш откъде да започнеш, предлагаме ти няколко съвета, които ще ти помогнат да поставиш началото. И не, не е нужно да си литературен гений, за да започнеш да пишеш стихове – трябва ти само вдъхновение в правилната посока, опит и търпение
прочети ощеРетроспекцията е добър начин да подчертаем промяната, развитието на определени герои или идеи, но и да въздействаме емоционално върху читателите. А как се изгражда контраст между минало и настояще и как ретроспективните моменти допринасят за уникалността на текста? Подготвихме няколко съвета, които ще ви помогнат да усвоите това изкуство.
прочети още