Емоционалната интелигентност е ключов фактор, който значително обогатява процеса на писане и може да повлияе силно на връзката между автор и читател. Тя включва способността да разпознаваме, разбираме и управляваме своите и чуждите емоции, което е особено важно в литературата, където силните емоционални моменти оставят дълбок отпечатък. В тази статия споделяме с вас 5 навика на емоционално интелигентните писатели, които да ви помогнат да развиете стила си на писане.
Емоционалната интелигентност е концепция, която обхваща способността на човек да разпознава, разбира и управлява своите емоции, както и тези на другите. Терминът е въведен от психолозите Джон Майер и Питър Саловей през 1990 г., а по-късно популяризиран от Даниел Голман, който описва емоционалната интелигентност като ключов фактор за успех в личния и професионалния живот.
Тя включва следните четири основни компонента:
Ако не знаете къде искате да отидете, е малко вероятно да стигнете до целта си. По време на работилниците и семинарите в Академия “Знание” се стараем да ви помогнем да откриете целта си преди да започнете да пишете. Емоционално интелигентните писатели мислят стратегически за комуникацията си преди да започнат даден текст. Те може да имат за цел да информират, да отправят молба или да убеждават. Каквато и цел да изберете, увеличавате шансовете си да я изпълните, като я формулирате още от самото начало.
Преди да започнете да пишете се запитайте какъв резултат искате да постигнете. Какво трябва да си помисли или да направи читателят в резултат на прочитането на написаното от вас?
Самоконтролът е отличителен белег на емоционално интелигентния човек. Всички познаваме хора, които са развалили отношенията си с някого заради прибързан, емоционален имейл. Моментното удоволствие от това "да приключиш с този ангажимент" може да ви коства отношенията с редактор или издател.
Ако сте разстроени, оставете празен реда "ДО", когато пишете имейл, който може да не се хареса на отсрещната страна. След това го запазете в папката "Чернови" за 24 часа. Ще се изненадате колко може да се промени тона ви, когато преспите мислите си.
За да достигнете до читателите, помислете за техните интереси, преди да започнете да пишете. Намеквайте за това, което е важно за тях, и те ще ви обърнат внимание. Също така предвидете въпросите и възраженията на читателите си. Отговаряйте на тях проактивно.
Преди да започнете да пишете, запишете няколко теми, които са важни за вашия читател. Ако не го познавате, помислете кои теми са важни за човек в позицията на вашия читател. Важно е да усещате правилно аудиторията си.
Прочетете също: Как да се саморедактирате успешно?
На всички ни се е случвало да бързаме и да пропускаме грешки: Един ден пишем нещо и си мислим, че сме най-гениалният човек на планетата. Такава проза! Такова красноречие! След това оставяме произведението да почине за една нощ, поглеждаме го отново и си мислим: "Такива глупости!”.
Емоционално интелигентните хора знаят, че вероятно ще се влюбят в първата чернова на даден проект. Поради тази причина е хубаво да сдържаме импулса “да се похвалим” веднага с това, което сме написали, и да изчакаме малко преди да го изпратим за публикуване.
Ако текстът е важен, никога не го изпращайте веднага след като сте го написали. Разходете се, изпийте чаша кафе или още по-добре - оставете го да почине през нощта. Дори и за по-малко важните материали, принудете се да ги препрочетете, преди да ги пуснете.
Емоционално интелигентните автори знаят, че писането не е еднопосочен процес, а форма на диалог съв своите читатели. За да създадете текстове, които наистина резонират, е важно да развиете умението си за активно слушане – не само на думите, които чуват от другите, но и на емоциите и подтекста, скрити зад тях. Този навик ще ви помогне да разберете по-добре нуждите, тревогите и очакванията на своята аудитория, както и да уловите нюансите на междуличностната комуникация, които могат да вдъхнат живот на вашите герои и диалози.
Преди да започнете да пишете обърнете внимание на разговорите и взаимодействията около вас. Как хората изразяват своите емоции? Какво казват и какво оставят неизказано? Като се учите да слушате внимателно, ще бъдете в състояние да уловите фините емоционални нюанси.
Да работим върху емоционалната си интелигентност ни помага не само да бъдем по-добри писатели, а и по-добри приятели и партньори. Затова в селекцията на Академия “Знание” включихме специална секция “Емоционална интелигентност” , където можете да откриете актуалните ни семинари и работилници, засягащи този аспект от познанието на Аз-а ни.
Издаването на книга е дълъг процес, за който малко писатели са подготвени. Затова ви даваме цели седем въпроса, на които да отговориш, за да разбереш дали този момент е назрял при теб. Открий ги в новата ни статия
прочети ощеС наближаването на първия учебен ден, ние от Академия Знание и Книжарница Академия “Знание” стартираме кампанията "Първи звънец". Вместо традиционното цвете, което подаряваме на учителя, ви приканваме да подарите книга – символ на знанието и дълбокото уважение към учителската професия.
прочети ощеДа създадеш свят, който да очарова малките читатели, да ги забавлява и да ги научи на нещо ново, е истинско предизвикателство за всеки писател. В тази статия ще разгледаме как да напишете завършен и вълнуващ детски разказ, като следвате седем конкретни стъпки
прочети още