Има много начини да предадем посланието, което желаем, на читателите. Вече говорихме за образите на природата и настроенията, а днес ще ви споделим как можете да използвате животинския свят за вплитане на по-дълбока символика в текстовете си.
Според интерпретацията на автора, всяко от животните може да носи различнa символика. Много животни обаче имат традиционни символични значения, които съответстват на културното съзнание и възприятие за тях. Когато срещнете в текст някой от тези седем образа, те обикновено обозначават определени теми или идеи, а именно:
Символиката на животните присъства в някои от най-известните литературни произведения в историята, а понякога дори цели книги се крепят на този образ. Ето няколко примера:
„Фермата на животните“ от Джордж Оруел: В тази алегория с животински мотиви Оруел сатиризира събитията от Руската революция и управлявания от комунистическата партия Съветски съюз. Прасетата символизират болшевишките правителствени лидери, като героят Снежна топка представлява Троцки, а Наполеон - Сталин. Кучетата в романа представляват тайната полиция на Сталин, НКВД, като те сплашват животните от „работническата класа“, за да гарантират, че прасетата ще останат на власт. Освен това фермата е заместител на организираното човешко общество. Прасетата представляват правителствените сили за контрол; кучетата представляват военната сила, а различните животни - работническата класа.
“Балада за Стария моряк” от Самюъл Тейлър Колридж: В тази поема се разказва за моряк, който среща в морето албатрос - знак за късмет за екипажа на кораба - и го убива с арбалет. Разгневеният екипаж го обвинява, че е проклел пътуването им, като е погубил по непредпазливост добрия знак. В знак на отмъщение те връзват мъртвата птица на врата на моряка. След пътуването морякът продължава живота си, все още вързан за албатроса, прокълнат да носи физическия и символичен товар на вината за действията си. Едва след като морякът започва да цени морските обитатели, албатросът пада от врата му и го освобождава от вината.
„Гарванът“ от Едгар Алън По: Символичният гарван, който се появява в тази готическа поема, проследява безименния разказвач в мрачна декемврийска вечер, докато чете в стаята си. Опечаленият говорител размишлява за загубата на истинската си любов Ленор. След почукване, което разказвачът приема за почукване на вратата, в стаята му долита гарван и се настанява над прага. Разказвачът се разсейва и дразни от гарвана, който отказва да отлети и започва да прекъсва натрапчивите си мисли и въпроси, като повтаря думата „nevermore“. Емблематичен символ на вечната тъга, която ще го съпътства до края на дните му без Ленор, гарванът вдъхва живот на неизбежната скръб на разказвача в животинска форма.
Животните могат да бъдат много силен образ в историите ви. Използвайте ги умело, но не прекалявайте с наситеността на употребата им, защото може да постигнете обратния ефект. Ако имате нужда от насоки, знаете, че Академия “Знание” е вашето място за професионална менторска подкрепа!
Ретроспекцията е добър начин да подчертаем промяната, развитието на определени герои или идеи, но и да въздействаме емоционално върху читателите. А как се изгражда контраст между минало и настояще и как ретроспективните моменти допринасят за уникалността на текста? Подготвихме няколко съвета, които ще ви помогнат да усвоите това изкуство.
прочети ощеКакво стои зад създаването на Академията, от къде идва вдъхновението на семейство Михайлови и какво си пожелаваме по повод 4 години Академия "Знание" - отговорите на тези въпроси ще откриете в това откровено интервю
прочети ощеИзборът на жанр е ключов момент за всеки писател. Искаш да напишеш роман, но каква е историята ти? Романтична, криминална или фантастична? Разбери в новата ни статия!
прочети още