Петрикор
Петрикор

Петрикор

Роси Старович

 

 

Жеко се разхождаше в Банкя и вдишваше петрикор[1]. Именно този аромат във въздуха в уютното градче го успокояваше. Напомняше му на родния град. Жеко така и не можа да свикне с напрегнатия живот в столицата. Оставаха му още 2 години в Лесотехническия университет, докато завърши агрономство. След това щеше да се върне в родната Добруджа и да поеме семейния агробизнес. Едва в София осъзна колко му липсва ароматът на добруджанския чернозем.

      –  Ах, как ухае на колендро! тази реплика го върна в реалността. Пред него вървяха елегантна възрастна дама и младо момиче вероятно нейната внучка.

      –  Колендро? Ахахаха! Бабо стига си се превземала, къде ти кориандър на такава надморска височина? отговори внучката, заливайки се от смях.

      –  Ти все много знаеш, откакто учиш в ЛеСнотехническия институт само ме апострофираш! Да беше отделила поне 10 минути за твоята елегантност, вместо само да зубриш! Ходиш като съдран чувал! Ако срещна бивша колежка ще потъна в земята от срам не ѝ остана длъжна бабката.

      –  Гранд-маман, не е ЛеСнотехнически и не е институт. Университет е! И не зубря, интересно ми е това, което уча.

      –  Мина ли ти мигрената, Боги? Добре, че съм настоятелна и да те изведа на чист въздух. То и аз бях ученолюбива навремето, ама ти прекаляваш! продължи да каканиже баба ѝ.

      – По-добре ми е, но ако продължаваш с твоите критики, ха-ха. И целият озон в Банкя да вдишам няма да ми подейства, защото…   –  не довърши изречението Боги, защото видя интересна буболечка на тротоара. Това беше поредната ѝ страст. Светът на тези мъничета я удивляваше. Момичето се наведе рязко, за да вземе буболечето и тъй като Жеко нямаше време да реагира се стовари върху нея.  Боги не разбра какво точно става, но срещна най-зелените очи и до тях една маратонка.

      –  Ама защо не внимавате, млади господине! Боги, добре ли си? Има ли кръв? не спираше старата Богдана да пърха около двамата.

      –  Бабооо, всичко е наред! Хванах я! изправи се Боги, държейки нежно буболечето.

      –  Въййй, аз …аз многу съ извинявам успя да каже тихичко Жеко.

      –  Няма проблем! Аз съм Богдана, приятно ми е! подаде ръката си, но момчето стоеше като парализирано и с пресъхнала уста отговори:

      –  Жеко от Добрич … и на мен ми е приятно!

Богдана хвана подръка внучката си, за да  продължат по пътя си.

      –  Уууу, София се напълни с мекащи селяни! „ Жеко“! И името му едно такова селяндурско… – не пропусна да отбележи тя.

      –  Виж какво, бабо! Момчето не мека, просто говори меко! Мекащият диалект е типичен за северозападна България. Жеко каза, че е от Добрич, това е на североизток. Хайде, Ваше Величество Бабесата, да се ориентира към Царската баня! И да не забравиш да си измиеш Злъчта! – каза ядосано Боги и тръгна в обратната посока.

            Бабата  се усмихна доволна, че провокациите към внучката ѝ  даваха добър резултат. Все повече се убеждаваше, че тя няма да позволи лешояди да разкъсват мечтите ѝ. Мина на другия тротоар и тогава разбра, че се намира срещу Калпакчиевата къща. Според поверието къщата събираше влюбени.  Именно тук  тя беше срещнала и дядото на Боги. Продължавайки към банята видя, че Боги и Жеко оживено обсъждат буболечката. И изведнъж тя усети онзи аромат преди дъжд. Ароматът, който тя наричаше „ колендро “, внучка ѝ  „ петрикор“, а всъщност беше аромат на любов!

 

 

[1]Петрикор е землистата миризма, която се усеща след падането на дъжд върху суха почва.